Program Mały Kolberg, który prowadzimy od 2014 roku, pozwala dzieciom poznać tradycję i zwyczaje swojego otoczenia i znaleźć w nich inspirację dla własnych działań. Do prowadzenia zajęć z dziećmi z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego przygotowujemy nauczycielki, bibliotekarki, instruktorki domów kultury i świetlic. Więcej na podstronie poświęconej projektowi, który jest jednym z programów Akademii Kolberga–www.akademiakolberga.pl
Bogactwo lokalnych tradycji z regionu łódzkiego i wielkopolskiego zgłębiały uczestniczki czerwcowych warsztatów w projekcie „Z Małym Kolbergiem po kraju”. Podczas szkoleń ponad 40 osób z bibliotek, przedszkoli, ośrodków kultury przygotowywało się do prowadzenia z dziećmi zajęć w oparciu o tradycję regionu: zabawy, piosenki, tańce, legendy. Z trenerką Fundacji Rozwoju Dzieci Małgosią Synowiec, rozmawialiśmy także o rozwoju małego dziecka i o tym, jak można wpleść do pracy z dziećmi wątki tradycji regionu i ogólnopolskie. W co i jak się bawić, czyli muzyki, piosenek, gier, tańców obu regionów uczyli Duet z Wiwatem i Kapela Gęsty Kożuch Kurzu.
Inspiracje z warsztatów posłużą uczestniczkom do poszukiwań własnych źródeł i sposobów pracy oraz do zabawy z dziećmi na materiale tradycyjnym. Przez następny rok będą się odbywać w woj. łódzkim i wielkopolskim zajęcia dla dzieci, z których powstanie film pokazujący dobre praktyki pracy z dziećmi oraz podręcznik zawierający m. in. scenariusze zajęć.
Tymczasem wszystkim zainteresowanym tradycyjnymi zabawami i grami, które świetnie sprawdzą się w wakacyjnych zajęciach zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze polecamy NIEZBĘDNIK MAŁEGO KOLBERGA. Między innymi zasoby „Niezbędnika” posłużyły animatorkom z Rawy Mazowieckiej w przeprowadzeniu trzeciej już edycji Zagrody Małego Kolberga:
Projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.