Celem programu Mali Badacze jest rozwijanie u dzieci logicznego myślenia, ciekawości poznawczej, stawiania pytań, zdobywania wiedzy poprzez eksperymentowanie, wyciągania wniosków oraz umiejętności współpracy w grupie.
W warszawskiej edycji projektu Mali Odkrywcy dzieci z 8 przedszkoli przeprowadziły projekty badawcze: Woda, Owady, Herbata, Latarka, Lustro, Piłka, Lekarz, Kwiat. Padło ponad 100 pytań i jeszcze więcej hipotez. Czego ciekawe były dzieci?
Na każde z tych pytań starały się znaleźć odpowiedź. W ruch poszły narzędzia z Kuferka Badacza: linijki, lupy, wagi, magnesy, oraz oczywiście ołówki i kartki do rysowania – żeby zapamiętać wyniki obserwacji.
Latarki zostały rozkręcone i obejrzane od środka, lusterka podzielone, herbata i woda posmakowana, piłki nadmuchane. Podczas badania właściwości przedmiotów dzieci miały mnóstwo okazji, by wzbogacić swoją wiedzę m. in. o nowe słowa dotyczące kształtu, wagi, koloru, smaku, zapachu.
Nawet po dogłębnym badaniu pozostawało jeszcze mnóstwo pytań, na które dzieci chciały poznać odpowiedź. Z pomocą przychodzili eksperci, czyli osoby, które mogły wiedzieć więcej niż dzieci i podzielić się informacjami. Ekspertami byli więc rodzice, nauczyciele wychowania fizycznego, leśnicy, panie w aptece i w sklepie specjalistycznym.
Dzięki projektowi dzieci nie tylko uzyskały odpowiedzi na swoje pytania, ale zyskały też szereg umiejętności: stawiania pytań, planowania pracy, współpracy w zespole, organizowania czasu, skutecznego szukania i porządkowania informacji.
Mały bonus na koniec – BAJKA O KWIATKU. Bajkę wymyśliły i zilustrowały dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 86 w Warszawie pod okiem Pani Ewy Żebrowskiej. BAJKA O KWIATKU do pobrania tu.
Projekt współfinansowało m. st. Warszawa