W kwietniu świętujemy pierwsze urodziny Spynki – unikalnego projektu, który wspiera najmłodsze dzieci i ich mamy z Ukrainy przebywające w Polsce.
Rok temu w wielu miastach powstawały punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. W Warszawie jednym z takich miejsc stał się Stadion Narodowy, przekształcony w punkt tymczasowego pobytu dla tysięcy cywilów uciekających przed wojną. Największą grupę wśród uchodźców stanowią dzieci, nierozumiejące dramatycznych zdarzeń, ale doświadczające strachu i niepewności tamtych dni.
Z potrzeby serca i z głębokiego przekonania, że codziennością dzieci powinna być zabawa, a nie oczekiwanie na kolejny etap uchodźczej odysei, już 6 kwietnia 2022 Fundacja Rozwoju Dzieci utworzyła pierwszy punkt dziennej opieki na Stadionie Narodowym w Warszawie.
“Spynka” to po ukraińsku plecy bądź oparcie krzesła. Po polsku brzmi podobnie jak “spinka” i “spinacz”, czyli przedmioty mające moc łączenia i porządkowania. 6 kwietnia 2022 Fundacja Rozwoju Dzieci utworzyła na Stadionie Narodowym pierwszy punkt dziennej opieki dla ukraińskich dzieci nazwany po prostu Spynka. Do dziś pracownicy oraz wolontariusze Fundacji dzięki wsparciu wielu sponsorów i partnerów otworzyli już 67 takich placówek w całej Polsce.
Ideą Fundacji było zorganizować miejsca dziennej opieki dla najmłodszych dzieci z Ukrainy i jednocześnie przygotować kobiety do pracy w charakterze edukatorek, zapewniając przy tym możliwie beztroskie dzieciństwo dzieciom, które musiały nagle opuścić swoje rodzinne domy. Punkty przystosowane do ich potrzeb jednocześnie zapewniają im naturalną bliskość z edukatorkami, które mówią w ich ojczystym języku.
Wsparcie dzieci
Choć w Ukrainie konflikt nadal trwa, dzieci przebywające w Polsce dzięki zajęciom w Spynkach mogą stopniowo odzyskiwać prawo do rozwoju, zabawy, poznawania świata. Mają możliwość spędzania czasu wspólnie ze swoimi rówieśnikami w placówkach żłobkowo-przedszkolnych z prawdziwego zdarzenia.
Wsparcie kobiet
Szkolenia dla edukatorek pozwalają na aktywizację zawodową kobiet. Przyszłe edukatorki i opiekunki, które zajmują się dziećmi w innych miejscach, przechodzą 160-godzinne szkolenie. Każda z nich otrzymuje merytoryczne i psychologiczne wsparcie trenerów i ekspertów Fundacji.
Wsparcie rodziców
Spynka to także wsparcie dla rodziców: mam, które także są ofiarami wojny. Dzięki całodziennej opiece świadczonej w punktach opieki mogą one zadbać o swoje zdrowie, w tym psychiczne, podjąć pracę i zarazem usamodzielnić siebie i swoją rodzinę.
Wsparcie psychologiczne
Niezwykle ważnym aspektem naszej codziennej pracy jest pomoc psychologiczna dzieciom, które zmagają się z traumą, doświadczyły przemocy lub wymagają specjalistycznej opieki.
Pomagając dzieciom ratujemy często całe rodziny, wspieramy kobiety, by w Polsce na nowo odnalazły sens życia i pracy. Czasem, jak podkreśla Prezeska Fundacji – Monika Rościszewska-Woźniak: „Mamy do czynienia z cudami. Uśmiechnięte i beztrosko bawiące się dzieci w naszych Spynkach są fundamentem naszej wspólnej przyszłości.”
Wsparcie edukacji
Fundacja stara się tworzyć Spynki w miejscach, gdzie uchodźców jest najwięcej. Spynki zaczęły więc konsekwentnie powstawać najpierw w wybranych miastach wojewódzkich, by stopniowo rozszerzać swoje zasięgi. Obecnie działają w mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, wielkopolskim , łódzkim i pomorskim, a wkrótce także w dolnośląskim.
Pierwsza, tymczasowa Spynka na Stadionie Narodowym przekształcona została w świetnie wyposażoną, wyremontowaną placówkę w Centrum Pomocy Humanitarnej przy ul. Modlińskiej 6D w Warszawie.
W ciągu minionego roku Fundacja Rozwoju Dzieci wzięła pod opiekę w sumie 10 750 dzieci i przeszkoliła ponad 280 edukatorów. Stałe i ciekawe zajęcia, stworzenie miejsc, w których można znowu być dzieckiem i troskliwa opieka to ogromne wsparcie dla najmłodszych. Jak ujęła to Żona Ambsadora Ukrainy w Polsce, pani Viktoriia Zvarych podczas uroczystego otwarcia 60. Spynki – “Nie mamy wątpliwości, że będą to dzieci pokoju”.
Spynki powstają z inicjatywy Fundacji przy czynnym wsparciu tak znakomitych Partnerów, jak UNICEF, Plan International, Choose Love, International Rescue Committee. Wiele z nich udało nam się uruchomić także dzięki współpracy z lokalnymi samorządami i fundacjami.