Od 20 lat Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego aktywnie działa na rzecz wszechstronnego rozwoju najmłodszych dzieci. Ze szczególną troską docieramy do tych narażonych na wykluczenie, np. pochodzących z wiejskich gmin, gdzie brakuje nowoczesnych placówek opieki czy dzieci z rodzin imigrantów, dopiero asymilujących się w Polsce.
Od kwietnia 2022 r. prowadzimy niezwykle ważny projekt SPYNKA, wspierający ukraińskie dzieci i ich mamy poprzez zapewnienie dziennej opieki podopiecznym do 6 roku życia. Praca w Spynkach oparta jest programie edukacyjnym stworzonym przez Monikę Rościszewską-Woźniak, prezeskę Fundacji.
UNHCR – Urząd ONZ ds. Uchodźców – uruchomił program PSEA (Prevention of Sexual Exploitation and Abuse) Interagency Network, czyli sieć zrzeszająca organizacje pozarządowe działające wspólnie na rzecz zapobiegania wykorzystaniom i nadużyciom seksualnym. Działa ona w Polsce od od lutego 2022 oraz w związku z eskalacją konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Wiosną tego roku aktywnie uczestniczyliśmy w pracach UNCHR oraz UNICEF, mających rozstrzygnąć w kontekście polskiego prawa problematyczne kwestie dotyczące spraw o nadużycie lub wykorzystywanie seksualne.
UNHCR pełni funkcję przewodniczącego programu i drogą nominacji lub samo-nominacji wybiera współprzewodniczących – jedną międzynarodową organizację i jedną lokalną. Ostatnimi współprzewodniczącymi byli Plan International wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.
W tym roku nasza Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego została nominowana do przewodniczenia programowi wraz z UNICEF i będzie pełnić tę funkcję od czerwca 2023 do czerwca 2024 r. Bycie partnerem w tak szanowanym gronie i branie udziału w działaniach mających na celu zwalczanie nadużyć na tle seksualnym to dla nas wyróżnienie i ogromna odpowiedzialność, którą będziemy realizować korzystając z naszego najlepszego doświadczenia.
Przykładowe aktywności sieci PSEA to comiesięczne spotkania, dzielenie się materiałami, wymiana informacji o spotkaniach z zakresu PSEA i safeguarding’u (działań na rzecz ochrony zdrowia, dobrego samopoczucia i praw jednostek) i organizacja szkoleń dla jej członków.
Wstępne wytyczne PSEA i jej zalecane tłumaczenie na język polski, wskazówki dla wolontariuszy oraz pozostałe opracowania są dostępne pod linkiem https://data.unhcr.org/en/working-group/313?sv=54&geo=10781