W Gimnaziya nr 2 w Wołkowysku uczniowie – w ramach zajęć „Przedsiębiorcze dzieci” – postanowili odnowić bardzo zaniedbany dziedziniec szkolny. Zrobili plan zagospodarowania dziedzińca, zyskali sojusznika w dyrektorce, zachęcili do pomocy uczniów i nauczycieli z innych klas, opracowali budżet i zebrali pieniądze wśród rodziców.
W ciągu trzech miesięcy dziedziniec zmienił się nie do poznania – powiedziała nam nauczycielka uczestnicząca w projekcie. Rosną tu kwiaty kupione i posadzone prze dzieci, stoi ławeczka zrobiona przez rodziców. Byłam zaskoczona inicjatywą i samodzielnością moich uczniów. Cieszę się, że pozwoliłam im podejmować własne decyzje. Nauczyłam się tego na szkoleniu – efekty są nadzwyczajne.
Projekt „Przedsiębiorcze dzieci – Białoruś” realizowaliśmy we współpracy z Ligą rodziców i pedagogów „Krok za krokiem” założoną przez białoruskie nauczycielki i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Naszym celem było wprowadzenie nowej formy edukacji ekonomicznej dla małych dzieci.
Podczas 2 szkoleń przygotowaliśmy 18 nauczycielek z 16 instytucji edukacyjnych do prowadzenia zajęć z przedsiębiorczości z wykorzystaniem metody projektów badawczych. Zajęcia były prowadzone w: Wołkowysku, Mozyrze, Brześciu, Pińsku i Mińsku. Uczestniczyło w nich 320 dzieci. Przetłumaczyliśmy także na język rosyjski podręcznik dla nauczycielek „Przedsiębiorcze dzieci”, pomagający w prowadzeniu zajęć.
Na spotkaniu podsumowującym nauczycielki prezentowały swoje działania z dziećmi i dzieliły się doświadczeniami. Zaskoczyła nas różna otwartość instytucji bankowych na wizyty dzieci. Na przykład w Wołkowysku urzędnicy pracujący na poczcie nie chcieli współpracować z dziećmi i jedynie prywatne banki pozwoliły na wizytę nauczycielkom z dziećmi. Zasłaniali się obowiązującym prawem. Z kolei w Pińsku i poczta, i wszystkie banki, też państwowe, były otwarte na współpracę.
Nauczycielki mówiły nam, że nie spodziewały się, że uczniowie tyle wiedzą o ekonomii, zaskoczył je także entuzjastyczny udział dzieci w zajęciach. Były także pozytywnie zdziwione reakcją rodziców, którzy nie tylko wspierali nauczycielki ale także chętnie angażowali się w zajęcia.
Nasz partner w realizacji projektu Liga “Krok za krokiem”, planuje upowszechnienie programu „Przedsiębiorczych dzieci” w innych województwach.
Projekt Przedsiębiorcze dzieci – Białoruś” był współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Więcej o projekcie i programie „Przedsiębiorcze dzieci”:
https://www.frd.org.pl/programy/program-przedsiebiorcze-dzieci/
https://www.frd.org.pl/programy/przedsiebiorcze-dzieci-bialorus-2017/