Zajęcia „Przedsiębiorcze dzieci” są realizowane w 49 grupach w woj. warmińsko-mazurskim. W gminie Lubawa, w której byliśmy w ubiegłym tygodniu odwiedzić przedsiębiorcze dzieci i nauczycielki jest aż 6 grup zajęciowych w przedszkolach i placówkach prowadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Zajęcia idą tam jak burza! Byliśmy i widzieliśmy. Jesteście ciekawi co się tam wydarzyło? Zapraszamy na relację!
Tuszewo
Nasze odwiedziny zaczęliśmy w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Tuszewie. Zajęcia dotyczyły tematu bardzo ważnego i poważnego, świetnie znanego dorosłym – mowa o podatkach w gminie. Co to jest podatek? Po co jest podatek? Co można zrealizować w gminie z pieniędzy pochodzących z podatku? Takie pytania dzieci zadawały pani sołtys Tuszewa, która odwiedziła grupę przedszkolną jako ekspertka od gminnych funduszy.
Dzieci nie zarabiają jeszcze pieniędzy, ale żeby ułatwić im zrozumienie kwestii podatkowych zagraliśmy w wymyśloną wspólnie przez nauczycielkę i dzieci grę. Zarabialiśmy w grze pieniądze, ale część z nich trzeba było oddać pani sołtys jako podatek. Do naszych kieszeni może i trafiło mniej pieniędzy, ale za to z podatku została wybudowana w gminie nowiutka sala gimnastyczna. A dzieci przy okazji tej zabawy poznały nowe słowa, poćwiczyły odliczanie i dodawanie oraz zabawy według ustalonych reguł.
Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze wydarzyło się podczas naszej wizyty u „Przedsiębiorczych dzieci” zaglądajcie do nas na Facebooka i na stronę www.frd.org.pl
rysunki i foto Areta Gregorowicz
Dzieci z grupy w Tuszewie grają we własną grę o podatkach, a pani sołtys pomaga rozliczyć podatki i ulgi.
W grze czasem wypadnie szóstka, czasem tylko jedynka. Zdarza się też trafić na pole, w którym nie trzeba zapłacić podatku od zarobionych pieniędzy. Kto by się nie ucieszył?
Meta!
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej