UA – Uruchomić Aktywność to projekt przygotowujący i wspierający polskie oraz ukraińskie specjalistki – głównie psycholożki i logopedki, do pomocy uchodźczym matkom dzieci do lat 7 w zwiększaniu ich poczucia sprawczości, kompetencji rodzicielskich.
UA – Uruchomić Aktywność to projekt przygotowujący i wspierający polskie oraz ukraińskie specjalistki – głównie psycholożki i logopedki do pomocy uchodźczym matkom dzieci do lat 7 w zwiększaniu ich poczucia sprawczości, kompetencji rodzicielskich. Dodatkowym celem projektu jest zacieśnienie współpracy między rodzicami i kadrą psychologiczną, aby wspólnie rozwiązywać wyzwania związane z rozwojem i wychowaniem dzieci.
Projekt realizowany był od kwietnia do końca września 2024 roku w wybranych miastach w Polsce. Warsztaty i szkolenia odbyły się m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Lublinie, Kutnie, Łowiczu, Rybniku oraz w Dąbrowie Górniczej.
Dzięki staraniom zespołu szkoleniowego Fundacji Rozwoju Dzieci, 15 specjalistek zwiększyło swoje zawodowe kompetencje, by następnie pomagać i wspierać rodziców, a głównie matki z rodzin uchodźczych z małymi dziećmi, które bezpieczny pobyt znalazły w Polsce. Przedmiotem szkolenia były szeroko rozumiane aspekty dobrostanu psychicznego rodziców, z elementami wzmacniania i aktywizowania zawodowego.
W ramach warsztatów dla rodziców, w których uczestniczyło ponad 100 osób poruszane były kwestie zarówno wspierania ich dzieci w rozwoju oraz adaptacji do nowych warunków (np. do przedszkoli), wzrostu poczucia pewności siebie jako rodzica, ale także wyzwań związanych z traumą wojenną i adaptacji do warunków życia w nowym kraju.
Szkolenia i warsztaty w ramach projektu UA – Uruchomić Aktywność zrealizowała Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego ze środków Fundacji Ashoka z funduszu Tutaj.