Sposób żywienia i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci w czasach, gdy rodzice znacznie bardziej angażują się w pracę zawodową, tym samym poświęcając mniej czasu na wychowywanie dzieci i młodzieży, zależy w największej mierze od placówek oświatowych. Przeciętne dziecko spędza w tego typu placówce 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Wiedza z zakresu prawidłowego żywienia wśród personelu jednostek systemu oświaty często nie jest wystarczająca oraz w związku z rozwojem nauki i zmieniającymi się przepisami prawa wymaga zaktualizowania.
Obszar terytorialny
Projekt jest realizowany na terenie 5 województw: Zachodniopomorskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego, Małopolskiego i Łódzkiego.
Partnerzy
Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy”
http://www.zdrowojemy.info/stowarzyszenie
Czas realizacji
Lipiec – grudzień 2017 r.
Cel
Podniesienie poziomu wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia i planowania jadłospisów personelu odpowiedzialnego za realizację żywienia w placówkach oświatowych. raz łódzkim poprzez realizację szkoleń połączonych z warsztatami o tematyce prawidłowego żywienia w okresie od 15 marca do 31 grudnia 2017 roku.
Odbiorcy
Osoby odpowiedzialne za realizację żywienia na terenie placówek oświatowych: intendenci oraz główni kucharze i kucharki.
Działania
- Przygotowanie programu warsztatów, prezentacji oraz materiałów edukacyjnych.
- Przeprowadzenie czterdziestu 3-godzinnych bezpłatnych szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za realizację żywienia. Każde szkolenie składać się będzie z części teoretycznej – wykładowej oraz z praktycznej. W pierwszej części uczestnicy zapoznają się m. in. z tematami dotyczącymi organizowania i prowadzenia prawidłowego i zbilansowanego żywienia w placówkach. W części drugiej będą m.in. dokonywać analiz jadłospisów pod kątem prawidłowości zastosowania obecnie obowiązujących przepisów prawa oraz doskonalić sztukę komponowania zbilansowanych i smacznych posiłków.
Planowane efekty
- Podniesienie poziomu wiedzy wśród 480 uczestników szkoleń na temat wpływu sposobu odżywiania na stan zdrowia dzieci i młodzieży.
- Podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności beneficjentów projektu na temat poprawnego czytania i interpretowania etykiet produktów spożywczych.
- Podniesienie jakości jadłospisów w placówkach systemu oświaty poprzez udoskonalenie umiejętności uczestników szkoleń w zakresie ich komponowania zgodnie z normami żywieniowymi i obowiązującymi przepisami prawa.
Sponsor
Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
Kontakt
Dominik Kmita
dkmita@frd.org.pl