Zapewnienie dzieciom uchodźczym z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami dostępu do bezpiecznej i inkluzyjnej edukacji
Czas i miejsce realizacji
Kwiecień 2023 – Marzec 2024, wybrane miasta w 7 województwach: podkarpackim, łódzkim, lubelskim, mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i dolnośląskim. Wybór lokalizacji związany był z działalnością placówek dziennej opieki dla najmłodszych dzieci – tzw. Spynek – więcej informacji na www.spynka.org
Cel
Podstawowym celem Projektu jest umożliwienie uchodźczym dzieciom z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami dostępu do bezpiecznej i inkluzyjnej edukacji oraz wsparcie ich rozwoju w środowisku rówieśniczym. Projekt jest prowadzony w wybranych punktach opieki dla dzieci Spynka.
Ponadto projekt ma na celu przygotowanie edukatorów i opiekunów do pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz wsparcie rodziców w opiece nad dziećmi, mającymi dodatkowe potrzeby. Uświadomienie, zarówno dzieciom jak i dorosłym, że inność jest normalnością i nie trzeba się jej obawiać.
Dodatkowym celem projektu jest przekazanie wiedzy edukatorom i rodzicom dot. przemocy, wyzysku i wykorzystania seksualnego (PSHEA) oraz wskazania ścieżek postępowania w przypadku podejrzenia jakiejkolwiek przemocy, szczególnie wobec dzieci.
Odbiorcy
- 400 dzieci biorących udział w badaniu przesiewowym
Działania
- BADANIE PRZESIEWOWE
Przeprowadzenie badania przesiewowego dzieci z wykorzystaniem kwestionariusza Grupy Waszyngtońskiej. Na podstawie otrzymanych wyników, pomoc jest kierowana do dzieci jej potrzebujących. Badanie przesiewowe przeprowadzane jest przez edukatorów i specjalistów pracujących w punktach opieki Spynka.
- WYTYPOWANIE 10 SPYNEK
Na podstawie wyników badania przesiewowego i konsultacji z zespołami regionalnymi nastąpiło wytypowanie 10 Spynek, które zostaną dostosowane do wymagań dzieci ze specjalnymi potrzebami i doposażone w specjalistyczny sprzęt i materiały wpierające rozwój dzieci z niepełnosprawnościami i ułatwiające dostęp do edukacji.
- WSPARCIE DZIECI ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI I NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Dzieci ze specjalnymi potrzebami lub niepełnosprawnościami (oraz ich rodzice) otrzymają wsparcie podczas trudnego procesu diagnozy a także specjalistyczną pomoc terapeutów i innych specjalistów, która przyczyni się do ich rozwoju i lepszego funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Dzieci będą objęte indywidualnym programem pracy.
- SZKOLENIA DLA EDUKATORÓW
Szkolenia dla edukatorów prowadzone przez zespół psychologów i trenerów zwiększające kompetencje wychowawcze o otwartość na dzieci ze specjalnymi potrzebami i umiejętność pracy z nimi. Szkolenia obejmują również zagadnienia ochrony przed przemocą, wyzyskiem i wykorzystaniem seksualnym.
- WARSZTATY DLA RODZICÓW
Przeprowadzenie warsztatów dla rodziców nt. pozytywnego rodzicielstwa, ochrony przed przemocą, uważności na dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Projekt realizuje Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego w ze środków Plan International Poland.