Sprawmy, żeby każde miejsce, w którym przebywają dzieci, było dobre dla ich rozwoju!
Program „Jakość od początku” przygotowaliśmy, aby pomóc instytucjom opieki wczesnodziecięcej wrócić do ich podstawowego celu i zadbać o to, jak troszczą się o Najmłodszych.
Chcemy pomóc tym instytucjom zmierzyć się z niskim zaufaniem rodziców oraz z brakiem wiedzy ich pracodawców oraz urzędów jak wprowadzać nowe usługi dla małych dzieci. Z tego powodu stworzyliśmy program wykraczający poza przyjęte, czysto techniczne standardy opieki w żłobkach, pomagający przemienić je w miejsce przyjazne dzieciom i wzbudzające zaufanie ich Rodziców.
Obecne standardy jakości żłobków dotyczą jedynie spraw technicznych, sanitarnych, norm budowlanych oraz norm żywieniowych. Nie obejmują obszarów kluczowych dla wszechstronnego rozwoju dziecka, takich jak: relacje dziecka z opiekunem, sposoby wspierania rozwoju, propozycja edukacyjna, relacje z rodzicami. A to właśnie te sprawy decydują, czy dziecko będzie w żłobku szczęśliwe i czy rodzice będą mieli pewność, że ich dziecko jest w dobrych rękach.
By osiągnąć ten cel, każda gmina w Polsce, która zgodnie z tzw. “ustawą żłobkową” nadzoruje żłobki, kluby dziecięce i miejsca opieki dziennej musi wiedzieć, jak to robić i dostać narzędzia do faktycznego wspierania tych placówek.
Program “Jakość od Początku” powstał specjalnie dla nich. Ponadto każda instytucja opieki, w tym prywatna może sama przeprowadzić autoewaluację jakości we wszystkich aspektach przedstawionych w naszych materiałach.
Pobyt w dobrych, odpowiedzialnych placówkach może zwiększyć szanse edukacyjne dzieci i ma odzwierciedlenie w ich rozwoju. Zadbajmy więc o Jakość od początku.
Strona, na której dostępne są materiały do autoewaluacji: najmlodsi.org.pl
Długofalowym celem programu jest poprawa jakości żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów w całej Polsce. Chcemy, żeby każda gmina, która zgodnie z tzw. “ustawą żłobkową” nadzoruje wczesnodziecięce placówki opieki i edukacji wiedziała, jak to robić i dostała narzędzia wspierania jakości tych placówek. Każda instytucja opieki i edukacji małych dzieci prywatna lub publiczna może także samodzielnie przeprowadzić autoewaluację jakości we wszystkich wymiarach.
W ramach programu przewidzieliśmy następujące działania:
- badanie świadomości i potrzeb rodziców, kadry pracującej w żłobkach oraz przedstawicieli samorządów w zakresie jakości opieki i edukacji małych dzieci,
- analiza doświadczeń zagranicznych w zakresie standardów wczesnodziecięcej opieki i edukacji,
- stworzenie standardów jakości wraz ze wskaźnikami,
- publikacja poradnika zawierającego wypracowane standardy,
- stworzenie strony internetowej najmlodsi.org.pl, zapewniającej dostęp online do wypracowanych standardów,
- zorganizowanie konferencji upowszechniającej wypracowane standardy.