W ramach Niedzieli w Skansenie, cyklicznym wydarzeniu organizowanym przez Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski (oddział Muzeum Regionalnego w Wolsztynie), zawitaliśmy do dzieci z zabawami i tańcami tradycyjnymi przy muzyce na wielkopolskiej.
Wraz z muzykantami, grającymi w kapeli Przodki, zaprosiłam dzieci do dawnych form zabaw opartych przede wszystkim na wspólnym tańcu i śpiewie. W pierwszej części wydarzenia uczyliśmy dzieci podstaw polki oraz tańczenia po kole – tak, aby poprzez zabawę dzieci mogły doświadczyć bycia razem w tańcu – razem z osobą, z która tańczę oraz razem ze wszystkimi wokół. Następnie wprowadziliśmy dzieci w różne zabawy tradycyjne – pamiętając przy tym o wspólnym śpiewie, aby doświadczyć siły swoich głosów i zapamiętać zabawę poprzez towarzyszącą jej piosenkę. Był też czas na poznawanie instrumentów – skrzypiec, basów, bębna obręczowego i barabanu, które bardzo zaciekawiły dzieci.
W drugiej części spotkania, wspólnie z dziećmi zaprosiliśmy do zabawy również dorosłych – tym razem spotkaliśmy się w przestrzeni stylizowanej na dawną karczmę. Drewniana izba, w której tradycyjne instrumenty „czuły się jak w domu” i pięknie wybrzmiewały, dała dzieciom wyobrażenie niegdysiejszych zabaw i spotkań, w których sama ograniczona przestrzeń wpływała na wzajemne poznanie i integrację ludzi. To, co dawne, ma również wartość – poprzez spotkanie z dawnymi zabawami i tańcami, zaprosiliśmy dzieci do rodzinnych poszukiwań dawnych zwyczajów, opowieści, brzmień.
W spotkaniu wzięło udział 20 dzieci w wieku od 4 do 12 lat – wraz z rodzicami. Kolejne spotkanie w Skansenie już 18 września, tym razem w ramach Festynu Jesiennego – będziemy kontynuować odkrywanie tradycji zabaw, tańców i muzyki.
Karolina Ociepka
mozaikadzieciom.pl
uczestniczka łódzkiej edycji projektu „Z Małym Kolbergiem po kraju”