Wyprawy do prababcinej izby, Dożynki z wiejskiej tradycji wyrosły, Zabawy naszych babć i dziadków, Baśniowa wioska Kolberga… to tylko niektóre tematy zajęć prowadzonych przez animatorki i animatorów programu Mały Kolberg (więcej informacji)
Projekt „Z Małym Kolbergiem po kraju” skierowany jest do osób pracujących z małymi dziećmi (do 10 roku życia) między innymi w bibliotekach, ośrodkach kultury, świetlicach, muzeach, przedszkolach, szkołach podstawowych.
Projekt odbywa się w dwóch regionach: Wielkopolsce i Łódzkiem od czerwca 2016 do czerwca 2017.
Uczestniczki i uczestników projektu zaprosimy na trzy bezpłatne 2-dniowe szkolenia z artystami praktykującymi tradycyjne style muzyki, tańca i zabaw dziecięcych.
Szkolenia przeprowadzą: Gęsty Kożuch Kurzu z łódzkiego oraz Duet z Wiwatem z Wielkopolski i ekspertka z Fundacji Rozwoju Dzieci.
Wspólnie przyjrzymy się tradycjom regionalnym i lokalnym oraz będziemy szukać dla nich miejsca w świecie małego dziecka.
Tematyka szkoleń: rola zabawy w życiu dzieci, nauka lokalnych zabaw, tańców i piosenek prowadzona przez artystów zajmujących się muzyką tradycyjną, znaczenie tradycji dla rozwijania tożsamości dzieci, podejście projektowe w pracy z dziećmi, włączanie seniorów do wspólnych działań, tworzenie scenariuszy zajęć na bazie lokalnych zasobów kulturalnych.
Terminy szkoleń:
Pierwsze:
- dla uczestniczek/ uczestników z łódzkiego w Łodzi 10-11 czerwca 2016 roku
- dla uczestniczek/ uczestników z Wielkopolski w Poznaniu: 20-21 czerwca 2016 roku
Drugie: między 14 a 18 listopada 2016 roku oraz w marcu 2017 roku.
Trzecie: marzec 2017 rok.
Wykorzystując wiedzę i materiały ze szkoleń uczestniczki oraz uczestnicy poprowadzą zajęcia z dziećmi w swoich społecznościach.
Wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami projektu będziemy tworzyć “Niezbędnik Małego Kolberga” – publikację on-line pomocną wszystkim tym, którzy chcą przybliżać dzieciom bogactwo tradycji lokalnych w swoich środowiskach.
Co można zyskać:
- wyjątkową tematykę zajęć z dziećmi wpisującą się w podstawy programowe
- opiekę merytoryczną przez cały czas trwania projektu
- drobne wyposażenie do zajęć muzycznych z dziećmi
- konsultacje on-line i telefoniczne
- wizyty muzyków w placówkach, w których działają uczestniczki/ uczestnicy projektu
TERMINY REKRUTACJI:
Zgłoszenia przyjmujemy do 25 maja 2016 roku do godziny 16:00:
wypełnij formularz zgłoszeniowy http://goo.gl/forms/Daukb72jqH
Wyniki rekrutacji ogłosimy 31 maja 2016 roku na stronie www.frd.org.pl oraz w informacjach mailowych do osób zgłaszających się.
Zapraszamy
do przygody i odkrywania razem z dziećmi bogactwa tradycji własnej okolicy!
Działanie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego