KRS: 0000166381 >> Nr konta: 77 1050 1012 1000 0090 3123 4173

Aktualności

EkoPaka na lato! Poznajcie nasze propozycje zajęć

rys. Areta Wasilewska-Gregorowicz

Na letnie zajęcia i zabawy z dziećmi 6-10 lat polecamy program EkoPaka. EkoPaka to program edukacji ekologicznej dla dorosłych i dzieci. Na czym polega? Przygotowaliśmy dla Was propozycje zabaw, które przybliżają dzieciom kwestie związane z odpowiedzialnym korzystaniem z zasobów naturalnych i recyklingiem.

Do dyspozycji macie 8 scenariuszy zajęć skoncentrowanych wokół tematów: drewno, papier, tworzywa sztuczne, aluminium oraz pakiet 4 zestawów zabaw dodatkowych, do wykorzystania poza scenariuszami. Zachęcamy do pobierania i realizowania – odwiedźcie koniecznie stronę http://ekopaka.org/pobierz/ oraz www.facebook.com/EkoPaka

GÓRA PLASTIKU
Wyszukajcie wszystkie możliwe przedmioty w bibliotece, które są zrobione z plastiku lub z przewagą plastiku. Te, które nie są za duże lub za ciężkie zgromadźcie w jednym miejscu. Wykorzystajcie także przedmioty z EkoPaki. Opiszcie tę górę plastiku, sprawdźcie, czy jest większa od dziecka, czy mniejsza. Dla porównania i zobrazowania jak wiele plastikowych rzeczy używamy na co dzień, możecie zrobić też drugi– np. z roślin jakie są w bibliotece.
Uwaga – zanim przeprowadzisz z dziećmi zabawę, poinformuj, że zrobi się przy niej trochę bałaganu. Poproś, by dzieci poodkładały przedmioty na miejsce.

FLIPBOOK ALBO KINEOGRAF CZYLI FILM W KSIĄŻCE
Film to inaczej ruchome obrazy. Nim jednak ruszą, tworząc przed naszymi oczyma historię, obrazy są niezależnymi klatkami – każda na jednym arkuszu, w jednym kadrze. Korzystając z tego mechanizmu, możemy stworzyć własne ruchome obrazy – umieszczając w mini notesie kolejne kadry i szybko kartkując całość, zobaczymy krótką animację. Jak to zrobić?
1. Zbierz kartki jednego formatu – dobrze się sprawdzi notatnik (czysty) w formacie 9 x 7 cm.
2. Zdecyduj, o czym chcesz opowiedzieć.
3. Wybierz technikę tworzenia książeczki – możesz narysować wszystkie obrazki, modyfikując je przy każdym ujęciu, ale dużo łatwiej będzie wybrać powtarzalny motyw, który wytniesz z reklam w starych gazetach, np.: samochód, kwiat. Wtedy wystarczy dodać tło i przesuwać względem niego wybrany element lub dodać tekst – budować go przez dodawanie liter na kolejnych karach/kartkach.
Przykład flipbooka możecie zobaczyć na profilu www.facebook.com/EkoPaka.

Razem z EkoPaką i Szkołą Podstawową nr 94 w Warszawie przeprowadziliśmy w czerwcu zajęcia na temat papieru. Scenariusz tych zajęć będzie wkrótce dostępny na stronie EkoPaki. Tymczasem zobaczcie jak dzieci budują las i domki dla zwierząt z niepotrzebnych już kartonów i opakowań.

EkoPaka to partnerski projekt firmy Interseroh Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacji Rozwoju Dzieci.