Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego z Warszawy została partnerem kampanii społecznej „Bez Was nie byłoby nas”. Celem akcji jest wyrażenie Polakom podziękowania za pomoc i wsparcie okazane Ukrainkom, które w naszym kraju znalazły bezpieczne schronienie. Migawki z historii różnych kobiet łączy wdzięczność za odzyskaną w naszym kraju normalność.
Przerażające obrazy i doświadczenie wojny wciąż towarzyszą bohaterkom kampanii, ale dzięki pomocy anonimowych ludzi i licznych organizacji samorządowych, potrafiły one odnaleźć się w naszym kraju i rozpoczęły życie na nowo. Paradoksalnie, im dłużej trwa wojna w Ukrainie tym trudniej nam, Polakom dostrzec, że względnie spokojna już codzienność kobiet z Ukrainy jest tylko fasadą, skrywającą głęboką tęsknotę, wojenną traumę i obawy, towarzyszące przebywaniu poza swoją ojczyzną. Wiele ukraińskich kobiet żyje w naszym kraju samotnie lub tylko z dziećmi z dala od swoich życiowych partnerów lub reszty rodziny.
– Zależy nam na przypomnieniu, że ta niby „normalność” podszyta jest tragicznymi wspomnieniami i tęsknotą. Tak naprawdę jest tylko próbą tymczasowego poukładania swojego życia z dala od swojego domu, od swojej ojczyzny i od swoich bliskich – tłumaczy Maia Mazurkiewicz, inicjatorka kampanii.
Jedną z bohaterek kampanii jest Svieta, psycholożka zatrudniona przez Fundację Rozwoju Dzieci, która razem z córkami uciekła przed wojną. Od stycznia tego roku pomaga dzieciom ukraińskich uchodźców w adaptacji do grup w dziennych punktach opieki, działających w ramach programu Spynka. Fundacja Rozwoju Dzieci w partnerstwie z międzynarodowymi organizacjami charytatywnymi realizuje ten program niemal od kwietnia 2022 r. W jego ramach obecnie działa 65 Spynek w 9 województwach Polski. Dają one opiekę dzieciom uchodźczym, wsparcie ich rodzicom oraz kwalifikacje i pracę ukraińskim edukatorkom.
Kampania “Bez Was nie byłoby nas” ma na celu dać Ukrainkom głos i umożliwić im wyrażenie swoich uczuć – w tym także wdzięczności Polakom. Nieustająco, my sami powinniśmy pamiętać, że mamy prawdziwe powody do dumy, gdyż skala pomocy osobom z Ukrainy już przeszła do historii nie tylko Europy, ale i świata.
Film towarzyszący kampanii można obejrzeć tutaj:
Partnership Hub jest organizacją non-profit, która działa na rzecz integracji i wsparcia imigrantów i uchodźców w Polsce. Jego misją jest tworzenie warunków, w których zaspokojone zostaną wieloaspektowe potrzeby najbardziej bezbronnych ludzi, zmuszonych przez wojnę do ucieczki ze swojej ojczyzny. Od marca 2023 r. Partnership Hub pomógł już ponad 17 000 uchodźcom.
Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego (FRD) działa od 2003 roku, dążąc do tworzenia jak najlepszych warunków na wczesnym etapie rozwoju i edukacji dzieci. Celem Fundacji jest wyrównywanie szans dzieci i przygotowywanie ich do przyszłości. Od kwietnia 2022 Fundacja prowadzi program SPYNKA – placówki dziennej opieki dla dzieci z Ukrainy w Polsce, w których pomogliśmy już 10 750 dzieciom. Jednocześnie FRD organizuje programy szkoleniowe przygotowujące kobiety do pracy w charakterze opiekunek.